Jobcenter Randers har sammen med Vidensnetværket netop afholdt en konference for virksomheder i Randers-området med overskriften "Hvad gør man, når en medarbejder har et handicap?" Hvad gør man for eksempel, hvis man har en kollega, der lider af OCD og gentager den samme handling igen og igen?
Arrangementet foregik i Thor Loungen på Essex Park, og ikke færre end 70 personer fra 42 forskellige virksomheder mødte op.
I løbet af konferencen var der oplæg af forskellige eksperter på handicapområdet, hvor der blev sat særlig fokus på ADHD (Damp), OCD, Fibromyalgi og Epilepsi.
"Vi havde helt bevidst valgt at fokusere på de lidt mere skjulte handicap, fordi vi ofte hører fra virksomheder, at de bliver i tvivl om, hvordan de skal håndtere det på arbejdspladsen," siger Kaj Borkmann, der er handicapkonsulent hos Jobcenter Randers.
Det er hans håb, at konferencen har været med til at svare på de mange spørgsmål, som virksomhederne har haft. Og han håber også, at virksomhederne fremover vil kontakte jobcenteret for at få rådgivning om, hvordan man skal forholde sig over for en handicappet medarbejder.
"Vi kender de forskellige støtteordninger, der er, og vi besøger også gerne virksomheder for at hjælpe med at få lavet en ordning, der fungerer. Der er heldigvis masser af gode eksempler på, at man sagtens kan forene et handicap med et arbejde," siger Kaj Borkmann.
Kilde: Randers Amtsavis